Spinningista - 2008-08-09 12:26:35

Poradnik wędkarza

Kołowrotek

Kołowrotek to urządzenie umożliwiające wysuwanie i zwijanie żyłki> Dzięki niemu wędkarz może umieścić zestaw wraz z przynętą daleko od brzegu. Zadaniem kołowrotka jest także umożliwienie holowanej rybie wysunięcie odpowiedniej ilości żyłki w celu niedopuszczenia do jej zerwania.

Rozróżniamy trzy rodzaje kołowrotków:


http://www.sklepmikado.pl/katalog_images/614.jpg


- Kołowrotek o szpuli stałej. Jest to najczęściej stosowany typ kołowrotka. Szpula kołowrotka jest usytuowana równolegle do wędziska i żyłka schodzi zwojami w kierunku szczytówki. Ułatwia to bardzo dalekie wyrzuty przynęty przy użyciu lekkiego sprzętu bez obawy splątania żyłki. Dodatkową zaletą tych kołowrotków jest możliwość wymiany szpuli, dzięki czemu możemy bardzo szybko wybrać odpowiednią dla nas średnicę żyłki bez konieczności ponownego jej nawijania.

Przy zakupie kołowrotka o szpuli stałej należy szczególną uwagę zwrócić na:

wytrzymały i odporny na korozję korpus
cichą i lekką pracę kołowrotka
pewny i płynnie regulowany hamulec
pojemność szpuli
przełożeniehttp://archiwum.fishing.pl/imagecreate/author/ezimagecatalogue/catalogue/variations/238-200x200.jpg- Kołowrotek o szpuli ruchomej (bez przełożenia). Tego typu kołowrotki stosowane są głownie w wędkarstwie muchowym, gdzie ze względu na grubość sznura nie wchodzi w grę kołowrotek o szpuli stałej.

http://www.wedkarskisprzet.pl/images/products/multiplikatory/koowrotki/20070616kolowrotek06a.jpg


- Multiplikator. Jest to kołowrotek używany najczęściej do połowów morskich. Zastosowanie przekładni zębatej zwielokrotnia obroty szpuli w stosunku do korbki, co sprawia, że prędkość zwijania jest porównywalna z kołowrotkami o szpuli stałej. Kołowrotki tego typu mają zazwyczaj specjalny wodzik, układający równomiernie żyłkę na szpuli i bezpiecznie rozprowadzający ją podczas wyrzutu przynęty. Główną zaletą multiplikatora jest to, że zwijana żyłka nie trze o krawędź szpuli i nie ulega skręceniu, co znacznie wydłuża jej żywotność. Posługiwanie się tego typu kołowrotkiem wymaga jednak pewnej wprawy, co może stanowić problem dla początkującego wędkarza.Źródło Poradnik Wędkarski.

gify gdzie znajde mon stone rajkoni gra komiks po polsku garfield psp trigger mod